sobota, 25 lutego 2017

Robert Biedroń. Pod prąd. (Rozmawiała Magdalena Łyczko)

Ciekawy wywiad - rzeka - od dzieciństwa do lat młodzieńczych, od dorosłości po studiach, aż do polityki.
To niezwykle trudna droga zwłaszcza, że orientacja seksualna nie pomagała przez lata żyć w społeczeństwie pełnym uprzedzeń i nietolerancji do wszystkiego i wszystkich, którzy odbiegają od utartego schematu.
Polityka i wyjątkowy charakter doprowadza P. Roberta do prezydentury w Słupsku i w tej właśnie roli radzi sobie doskonale.
Ciekawa, bardzo aktualna, osobista i pełna mądrych przemyśleń i spostrzeżeń książka.
Z przyjemnością czytałam o roli kobiet w świecie dużej i tej mniejszej polityki, o ich zaangażowaniu w tworzeniu społeczeństwa obywatelskiego.
Krytyczna ocena  przez P. Roberta obecnego jak i byłego rządu, bardzo rzeczowa i prawdziwa, że trudno się z nią nie zgodzić. Nie ma w tej opinii jadu i nienawiści i dlatego całkowicie się z nią zgadzam
A miłość? - to też pięknie opisana relacja między P. Robertem a jego przyjacielem. Wspólne zainteresowania, wycieczki, podróże i pełne zaufanie.
Serdecznie polecam jako wartościową, aktualną i mądrą lekturę.


wtorek, 14 lutego 2017

Paulo Coelho. SZPIEG.

COELHO pisząc tę książkę oparł się na faktach, ale też wprowadził do treści obszerną fikcyjną korespondencję pomiędzy skazaną (czyli Matą Hari), a jej adwokatem.
Ta słynna przed laty piękna i tajemnicza tancerka, obracająca się w kręgach bogatych polityków i uwielbiana przez licznych adoratorów i kochanków zostaje oskarżona o szpiegostwo, osądzona i stracona.
Do dnia dzisiejszego jej historia pasjonuje wielu prawników, historyków i pisarzy.
Tak bogata i tak uwielbiana kobieta została opuszczona przez swych dotychczasowych przyjaciół, a jej proces o szpiegostwo na rzecz Niemiec, był wybitnie polityczny niemający nic wspólnego ze sprawiedliwością. Przedstawione przez Sąd Wojskowy rzekome dowody jej winy były wręcz śmieszne i jak po latach napisał pewien prokuratur te dowody nie wystarczyłyby nawet w oskarżeniu KOTA.
Dobra pozycja wydawnicza  i oczywiście doskonały autor (kilkadziesiąt tłumaczeń)!


Maja Lunde. HISTORIA PSZCZÓŁ.

2098 rok Syczuan - Chiny, 2007 rok USA i 1852 rok Anglia - te trzy państwa i PSZCZOŁY.
W Chinach nawet wspomnień jest mało o tych pracowitych owadach bo po wielkiej ZAPAŚCI każdy kwiat na drzewach owocowych trzeba zapylać ręcznie.
W USA w 2007 roku rozpoczyna się nieznana epidemia dotykająca pszczoły, a w Anglii w roku 1852 dopiero rozpoczyna się zakładanie pasiek. Te trzy wątki są połączone ze sobą  dobrą fabułą.
William naukowiec i jego córka Charlotta są prekursorami na terenie Anglii, a George amerykański farmer jest zapalonym pszczelarzem, który zmaga się z trudnościami i zbliżającą się tragedią śmierci pszczół.
Chiny to wszechobecny głód, niespotykane wyludnienia całych obszarów i tragedia w Dystrykcie 242 młodej Chinki TAO, która traci jedynego ukochanego synka Wei-Ven w okolicznościach, które spowodowała nagła nieznana choroba.
Przeczytałam tę piękną, mądrą i bardzo ciekawa książkę i polecam ją wszystkim bez wyjątku czytelnikom jaka "memento" przed tym co może dotknąć całą ludzkość.

Renee Knight. SPROSTOWANIE.

Świetny thriller - jak piszą recenzenci to " wysublimowana fabuła i udana kreacja postaci ...". Nic dodać nic ująć - trzymała mnie ta powieść w napięciu od pierwszej do ostatniej strony.
Akcja obejmuje okres od wiosny 2013r. do jesieni, a cofnięta o lat 20 dostarcza czytelnikowi informację o tym co się kiedyś wydarzyło i było  przez lata skrywaną tajemnicą.
Dwie rodziny, dwaj ojcowie , dwie matki i dwóch synów, ale jakże różni!.
Kto sięgnie po tę współczesną powieść - nie pożałuje - naprawdę warto.