sobota, 23 listopada 2013

Andrea de Carlo. Techniki uwodzenia.

Powieść została przez autora podzielona na cztery podtytuły, takie jak: techniki podchodzenia, zdobywania, posiadania i porzucania oraz na 32 rozdziały, obejmujące kilka miesięcy życia Roberto.
Przypadkowe poznanie przez mediolańskiego dziennikarza  (autora kronik towarzyskich w miejscowym dzienniku i początkującego pisarza) w czasie przeprowadzania rutynowego wywiadu z młodą, piękną Marią, sławnego włoskiego pisarza Polidori, całkowicie zmienia jego dotychczasowe życie.
Roberto, za radą starszego, bogatego i  nieprzeciętnie popularnego pisarza porzuca dotychczasową pracę     i przenosi się do Rzymu. Wspomagany początkowo  finansowo  przez " nowego przyjaciela " i  zachęcany do do ukończenia  książki,  którą  nota bene  Polidori przeczytał w brudnopisie i jest nią zachwycony, nie pozwalają naiwnemu Roberto na trzeźwą ocenę sytuacji.
Sam Polidori to człowiek nieprzeciętnie inteligentny, sprytny, doskonały obserwator i krytyk stosunków międzyludzkich,  tak w środowisku literackim, jak i na najwyższych szczeblach władzy  państwowej. Nie oszczędza żadnych osobistości  pokazując wszechobecną korupcję i  przekupstwo. Dyskutuje o tym  z Roberto - chociaż sam w tych kręgach się obraca. Wywody doświadczonego przez życie pisarza na temat kobiet, rodziny i goszczenie  Roberto z żoną w swojej " rezydencji " na wsi  zjednują mu pełne zaufanie obojga.
Jeszcze do tego dochodzi tajemnicza Maria, miłość i jej konsekwencje, ale czytelnik musi sam  przeczytać    i zastanowić się, ile może kryć się fałszu, zła, blichtru i pustki za fasadą bogactwa w tzw. "wielkim świecie".
Pozycja warta przeczytania, i  może trochę  przybliży nam  problemy, z  którymi  nie raz  i my w życiu  się spotykamy.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz