Przeprowadzający wywiady to dziennikarz, poeta i prozaik, którego oficjalna kariera musiała się zakończyć po napisaniu reportażu o wydarzeniach na placu Tianamnem.
Zaczął szukać inspiracji dla swojej twórczości spotykając się z tzw. " zakneblowanymi " grupami społecznymi, niepasującymi do obrazu " Wielkich Chin " - oczywiście nieformalnie i dopiero po wyjściu z więzienia, bo musiał odpokutować swoją niesubordynację w stosunku do wytycznych partii.
Każdy wywiad to los człowieka i jego najbliższych oraz opis otoczenia w którym żył, pracował, czy tylko pędził marną egzystencję.
Nędza, bieda, głód, uwięzienia, kalectwo, niewłaściwy wybór drogi życiowej lub zupełny przypadek spowodowały, że wybrani ludzie mają tyle ciekawych i pasjonujących faktów ze swego życie do opowiedzenia, że każda z tych opowieści mogłaby stanowić kanwę do sensacyjnego filmu.
Tytuł każdego z wywiadów mówi sam za siebie, a także przybliża czytelnikom dawno zapomniane ludowe obyczaje i wytępione tradycje, krążące jeszcze wśród odludnych wsi i odległych terenów olbrzymich Chin.
Niewidomi muzycy i śpiewacy, zawodowy żałobnik i sprzedający kobiety i nieletnie dziewczynki, pracownik i kierownik krematoria i szef szaletu miejskiego, wyznawczyni Falun Gong i dawni aktywni członkowie Czerwonej Gwardii to galeria postaci wartych poznania.
Zbiór tych wywiadów został wydany w USA i dopiero z jęz. angielskiego został przetłumaczony na polski 3 lata temu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz