Przeżyłam już sporo lat i nie jest mi obca historia ostatnich kilkudziesięciu lat mojej Ojczyzny, ale
książka P. Karola M. przypomniała mi wiele epizodów politycznych - tych tragicznych i tych lat szarych, siermiężnych, beznadziejnych, wstydliwych i zrywów bohaterskich wręcz heroicznych.
Ciekawe życie autora i jego najbliższych, dzieciństwo w ZSRR, młodość i męska dojrzałość w Polsce oraz nabyte doświadczania i obserwacja otaczających go zjawisk społeczno - politycznych dają czytelnikowi obraz jakże zawiłych i dziwnych kolei losów autora - działacza, naukowca i pisarza. a także wieloletniego więźnia politycznego - na tle zachodzących zmian w Polsce.
Ale głównym bohaterem książki jest w zasadzie SOLIDARNOŚĆ - jako niezwykły ruch społeczny, jego narodziny, milionowe poparcie narodu, wielka nadzieja i wielkie prześladowanie, negocjacje, strajki, uwięzienia działaczy do stanu wojennego i jej późniejsze losy w wolnej Polsce.
Wszystkie te zaszłości są opisane jednocześnie z zaistniałymi warunkami ekonomicznymi w kraju, a przede wszystkim z uzależnieniem politycznym i gospodarczym od ZSRR.
Wszystko to rzetelnie i ciekawie opisuje autor jako bezpośredni świadek tamtych już teraz historycznych wydarzeń.
Nazwiska wymienione przez autora też mówią same za siebie: Wałęsa, Kuroń, Mazowiecki, Gwiazda, Michnik, Geremek, Rulewski, Walentynowicz, Olszewski, Frasyniuk, Siła - Nowicki i wiele innych, a także miasta większych akcji jak Gdańsk, Warszawa, Szczecin, Wrocław - szczególnie bardzo dobrze znany autorowi i Bydgoszcz.
Są robotnicy, są naukowcy, dziennikarze, intelektualiści i Episkopat i ich działalność, ale także partia, rząd, milicja, służba bezpieczeństwa, wojsko jako przeciwstawna siła.
Każdy miał w tej historii swoją kartę, a jak się w niej zapisał? I co z tego pozostało? Gdzie się podziała ta wspaniała, bezkompromisowa SOLIDARNOŚĆ wszystkich Polaków?
Bardzo dobra pozycja wydawnicza, mądra, doskonale udokumentowana, powinna być szczególnie polecana do odrabiania lekcji HISTORII.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz