piątek, 22 listopada 2019

Olga Tokarczuk. "PODRÓŻ LUDZI KSIĘGI"

Francja - wiek XVII to czas niezbyt chlubny dla tego kraju - dekret królewski ogłasza Francję krajem katolickim, a co za tym idzie wszyscy "innowiercy" mają opuścić Francję lub przejść na katolicyzm.
Zaczyna się wielki exodus ludności, zamęt, epidemie - jednym słowem wielki chaos.
Właśnie w tym czasie kilku członków tajnego Bractwa, a dokładnie w 1684 roku postanawiają wyruszyć  w podróż celem odnalezienia KSIĘGI.
Ta legendarna Księga ma wyjaśnić sens życia, może dać nieśmiertelność albo obdarzyć mądrością, bo jest dziełem prawdopodobnie samego Boga. Stare mapy, legendy, prowadzą do miejsca niedostępnego, gdzieś w Pirenejach.
Z kilku zapaleńców pozostaje tylko Markiz i Weronika - piękna kurtyzana, którą porzucił niedoszły uczestnik wyprawy oraz Gauche niemowa, młody chłopiec opiekujący się końmi.
Markiz wręcz opętany wizją odnalezienia KSIĘGI, zaopatrzony  w mapę, którą otrzymał od tajemniczego de Chevillon - wyrusza w swoją podróż życia.
Absolutnie nieprzygotowani na taką wyprawę, na zimno, deszcze, niebezpieczne góry, a do tego bez odpowiednich ubrań desperacko idą do celu: Markiz, Weronika i Gauche.
Przygody, dramaty, tragedia i przedziwny końcowy epizod i pytanie czy było warto? A może właśnie było warto.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz