środa, 26 sierpnia 2020

Zygmunt Miłoszewski. "KWESTIA CENY'.

 Odwieczny problem przedłużenia życia człowieka stał się "ideą fix" uczonego Bogdana Smaga. Kiedyś przed laty inny uczony - nota bene zesłaniec, odkrył na Sachalinie na krańcach carskiej Rosji resztki  nieznanego plemienia długowiecznych i kosmatych mieszkańców. Poświęcił im swój cały dorobek naukowy, lecz nie zainteresował swoimi pracami nikogo ani w wolnej już Polsce, ani we Francji. Ufał jedynie Marii Skłodowskiej i właśnie jej pozostawił dzieło swojego życia. 

Bogdan Smaga z pozyskaną dla potrzeb nauki prof. Zofią Lorentz udaje się aż na Sachalin, a ich pełne przygód poszukiwania resztek starej kultury po dawnych mieszkańach  są częścią tej powieści. Manipulacje, których dopuścił się wcześniej naukowiec za pomocą innych wtajemniczonych osób doprowadziły najpierw do zwolnienia z muzeum Zofii Lorentz, a następnie do przedziwnej  choroby jej męża i umieszczenia go w tajemniczym "sanatorium" poza krajem. Dalsze dzieje tej pary to zdobywanie wiadomości o dokumentach sprzed lat, kradzież statuetki niedźwiadka z muzeum we Francji ( wkracza teraz do akcji LIZA -profesjonalna złodziejka - szwedka, znana czytelnikom z innej powieści ) z której to statuetki uczeni - laboranci mają pozyskać bakterie sterujące długowiecznością. Cały zespół naukowców pracuje nad tym na statku - kontenerowcu VINCENT,  który jest wyposażony w najnowocześniejsze laboratorium, a badania i eksperymemnty są zaskakująco makabryczne bo mają za zadanie doprowadzenie na świecie do masowej bezpłodności w celu ograniczenia populacji i tym samym do "uratowania" ziemi przed kataklizmem samozagłady.

Akcja jest wartka i ciekawa, a występujące w niej osoby takie jak pirat Halba Von  Veldhoven - Holender,  Ruhsar - Turek, Lisa - Szwedka, Marcel Kluzki - byłe służby specjalne  - dodają powiesci specyficznego kolorytu.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz