piątek, 17 stycznia 2014

Joseph O'Connor. Miasto odkupienia.

Treść tej książki to opis długiej i tragicznej wędrówki 17-letniej Elizy Duane Mooney  w poszukiwaniu swego małego braciszka Jeremiaha Mooney zaginionego  w czasie wojny secesyjnej. Początek tej powieści - reportażu to  17.01.1863 r. i terytorium północno-zachodnie Stanów Zjednoczonych. Długa i koszmarna wędrówka przez tereny, które dotknęła pożoga wojenna i wyniszczyła wszystko po drodze,  zarówno dobra materialne zamieszkujących  tam ludzi jak i ich morale oraz wypaczyła  charaktery ludzkie. Naraża także dziewczynę na najgorsze upokorzenia, głód i nędzę. Niepodobna do istoty ludzkiej zasługującej na szacunek - brudna, wynędzniała, w resztkach obszarpanej  odzieży  jest  niejednokrotnie bita, poniewierana i gwałcona przez spotykanych po drodze oprychów i niedobitków minionej wojny.
Drugi wątek to postaci Generała Jimmy, James, Keffe. Były bohater narodowy Irlandii ( postać historyczna ) skazany i zesłany za udział w powstaniu do Australii, w nieco zagadkowy sposób odnajduje się w Stanach Zjednoczonych i dochodzi do zaszczytów jako generał dowodzący wojskiem po stronie północy.
Jego postawa moralna, kompletny brak umiejętności dowodzenia, a później administrowania podległym Terytorium dyskwalifikują go jako człowieka, żołnierza, a także męża pięknej i bogatej Lucii.
Losy małego Jeremiaha - dobosza pokonanej armii Południa splatają się z losami Generała,  a jego przeżycia, ucieczki, ciągłe ukrywanie się przed złem, które go nie omija wprowadzają czytelnika w smutny i refleksyjny nastrój.
Książka niełatwa w odbiorze, bardzo konkretna w opisach brutalnych scen, których nie brakuje, ale też pokazująca miłość, zdradę i przebaczenie, miłosierdzie i nienawiść. To dobra lektura obrazująca pierwsze lata kształtowania się państwa, które próbuje wprowadzić ład, demokrację i sprawiedliwość w tym  jakże różnorodnym społeczeństwie - polecam jako bardzo dobrą pozycję literacką.
Książka ta jest w dużej mierze oparta na pamiętnikach, notatkach z przesłuchań, reportażach z tego okresu
i  rozmowach z osobami, które osobiście znały lub zetknęły się z opisanymi  osobami,  które  nie są postaciami fikcyjnymi, tylko faktycznie żyły w tamtym czasie.

Autor jest  Irlandczykiem, znanym autorem książek historycznych, sztuk teatralnych, scenariuszy filmowych  i felietonów, a także bratem znanej piosenkarki  Sinead  O'Connor.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz