czwartek, 5 czerwca 2014

N.N. Kwiaty śliwy w złotym wazonie.

Chińska powieść - rzeka napisana prawdopodobnie w latach 1522 - 1566, której rękopis zaginął, a do naszych czasów zachowały się dwa wydania sprzed 400 lat.
Główną postacią jest Si-men Cing, młody, bogaty kupiec, lichwiarz  i urzędnik cesarski.
Otoczony żonami, konkubinami, kochankami, nie stroni też od domów uciech i od młodych urodziwych chłopców.
Pławi się w dobrobycie, rozkoszach cielesnych i rozpuście, a biesiady, opilstwo i obżarstwo są na porządku dziennym.
Nieprawdopodobne wyuzdanie, nienasycona chuć, bezwstydne rozluźnienie obyczajów i erotomania połączona z sadyzmem seksualnym to właśnie charakter Si-mena.
Ale to tylko jeden z wątków tej powieści - reszta to wszechobecne przekupstwo, łapówkarstwo, korupcja, nagminne łgarstwa i niesprawiedliwość od dołu aż do wyżyn władzy.
Brakuje w tej powieści całkowicie postaci pozytywnych, a pojawiający się nieliczni  "sprawiedliwi" znikają fałszywie oskarżani przez przekupnych szubrawców.
Piękne są opisy ogrodów, pawilonów, sal przyjęć i całego otoczenia posiadłości Si-mena, a także wspaniałych potraw, kwiatów, napojów i przebogatych strojów.
Wszystko to świadczy o niebywałym bogactwie i wyrafinowanym guście tego hulaki i erotomana.
Poza domownikami przewijają się na łamach tej powieści postaci różnych dostojników, mniszek i mnichów, uzdrowicieli, rajfurek, kupców,  osobistej służby i cała plejada druhów -  nierobów, wałkoni i obżartuchów- przyjaciół Si-mena.
Sporo rycin i chińskiej poezji urozmaica czytelnikom treść, a porównanie tej książki do znanych nam od lat np. Dekamerona czy też Kamasutry daje jej niewątpliwą przewagę w pikanterii opisów.
Jest to pierwsza chińska powieść obyczajowa, opisująca czasy współczesne autorowi i dlatego wzbudzała wśród krytyków (i nie tylko) oburzenie i przez lata nie była oficjalnie publikowana i do dzisiaj wzbudza kontrowersje.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz