wtorek, 25 sierpnia 2015

Clarke Arthur C. Fontanny Raju.

CLARKE to znakomity pisarz znany chyba każdemu, kto obejrzał "Odyseję Kosmiczną" - film nakręcony w 2001 roku w oparciu o powieść pod tym samym tytułem.
Był prekursorem i autorem koncepcji budowy stacji orbitalnych, a także wielu pomysłów z czasem wdrażanych w życie przez inżynierię kosmiczną.
Zmarł na Sri Lance w wieku 91 lat w 1978 roku, a Jego "Fontanny Raju" to właśnie to cudowne miejsce na wyspie Taprobane, którą tak bajecznie opisał i  na której rozgrywa się cała akcja tej fantastycznonaukowej powieści.
Czas został cofnięty do panowania okrutnego, ale też wyjątkowego władcy Kalidasy, twórcy skalnego pałacu - fortecy na szczycie skały (dzisiejsza Sigiriya - Sigiri) i te wątki wiążą się z czasem o kilkaset lat późniejszym, niż nasza współczesność.
To wyjątkowe miejsce na naszym globie pobudza wyobraźnię i pomaga znakomitym inżynierom spełnić niezwykłe przedsięwzięcie - budowę wyciągu kosmicznego, albo jak kto woli kolei linowej do podróży pomiędzy ziemią - najpierw na orbitę synchroniczną, a następnie na już zaludnione inne planety. Jako nośniki -  służą liny, niebywale wytrzymałe, prawie niewidoczne "pajęcze nitki", produkowane na bazie diamentów w pozaziemskich zautomatyzowanych fabrykach.
Istnieje w dzisiejszej Sri - Lance miejsce akcji powieści- chociaż leżące kilkaset kilometrów dalej, niż opisane w książce, tak jak istnieje ta cudowna góra z klasztorem buddyjskim położona na równiku (chociaż faktycznie niższa niż ta opisana w książce) i Lwia Skała z resztkami dawnego pałacu, cudownymi freskami sprzed tysiąca lat, a także bajeczna fontanna.
Książka fascynująca, szczególnie polecam miłośnikom tego rodzaju literatury fantastycznonaukowej..
Autor był nominowany do nagrody NOBLA jako pacyfista, dążący do wykorzystywania energii atomowej i najnowszych wynalazków w celu wspólnego podboju KOSMOSU przez naukowców zachodnich i wschodnich, a także nominowano go za tę niezwykłą literaturę.
Jest w niej sporo bardzo ciekawych wątków, trochę baśniowych, trochę wziętych z legend, a także wątek dosyć krótki, ukazujący ten sam obszar po wtórnej epoce lodowcowej, którą przeżyła część ludzkości, ewakuując się z ziemi wyciągami na inne planety.
.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz